Downers Grove North, Plainfield North Boys punch their tickets to Portland; Prospect, Downers Grove North lead 1-4 Illinois sweep at NXR Midwest. York Girls, Plainfield South Boys wait to 11/25 to see if they are one of the four at-large teams to advance to Portland.
XC State Series Results
2023 XC Season
Amboy Columbus Day Invitational
Eureka in team title sweeps;
Hilby, Bender individual winners
Naperville Twilight Invitational
Downers Grove North sweeps team titles; Kotler wins Girls Race; Bandukwala sprints to Boys win
Nike XC Town Twilight
Prospect repeats as Girls Champions; Isabella Keller 3rd, Liv Phillips 8th, Molly Farrell 10th
Plainfield South second in Boys Championship race behind top 10 finishes from Dylan Maloney 3rd and Camyn Viger 10th; Prospect Boys win Open Championship
Peoria Invitational
Kate Foltz 16:37 to win 1A/2A Girls race; Dylon Nalley repeats as Boys champ - 14:17.2; Chatham-Glenwood wins Girls, Tuscola Boys champs with 3 in first 11
New Trier Boys, Edwardsville Girls 3A champions; Ben Crane cruises to Boys title; Final mile surge gives
Danielle Jensen 20 second win
Illinois Weekend Highlights - 10/2/23
Palatine Meet of Champions
Plainfield South repeats as Boys champs behind repeat win by Camyn Viger and 4th place finish from Dylan Maloney
York Girls repeat team win with 23 second top five split; No doubt in win from Scout Storms
Naperville North 4th, Yorkville 7th in Girls race at Roy Griak Invitational; Liv Phillips leads Naperville Central to narrow win ahead of Wheaton North at Naperville Girls Invitational - Friday Recap
Meet Records broken on the roads of the St. Joseph-Ogden Spartan Classic; Isabella Keller 15:58, Katie Foltz 16:10 in Girls race; Jackson Barrett 14:12, Josiah Hortin 14:13 in Boys race
Richard Spring Invitational
Dylon Nalley runs 14:00.2 at Richard Spring Invitational - Ties for 10th fastest all-time at Detweiller Park; 2nd fastest non state meet time on course
Girls Race
Downers Grove North wins in a tight team race without #1 runner Lily Eddington; DGN 66 - York 68- Prospect 69; Veronica Znajda pulls away in triangle to win by 18 seconds in 16:56.1. Top 10 runners at 17:30 or faster.
Boys Race
Dylan Ybarra runs 14:20, Zac Close 14:22 finish 2-3 behind Nalley; 10 runners at 14:32 or faster; Hersey edges Oak Park-River Forest, O'Fallon for Boys Team win
First to the Finish Invitational
3A Boys - DGN 39 points rolls to team title; Viger edges Crane for team title; 3A Girls - Barrington, Storms run to team titles; 2A Boys - Glenbard South surprises over Normal U-High, Johnson wins showdown with Hogan; 2A Girls - Chatham-Glenwood's youth runs to team win; Heitzig waits to win indv race; 1A Boys - Tuscola packs in first 4 places to easily win team title, Barrett, Hortin 1-2; 1A Girls - Foltz takes wrong turn, still wins indv race with fastest time of the day, Unity and Anna Jonesboro 1-2 for team title
Lake Park - DGN 47, York 48, Prospect 57 for Girls team race; Znajda, Peterson run 1-2
Forest Park XC - Dylon Nalley 14:54 fot 5k for individual title; Ellie Bush finishing 2nd leads O'Fallon Girls to team title